Rok szkolny 2010/2011
- XI POWIATOWA BIESIADA LITERACKA w Szkole Podstawowej nr 12 w Dębicy28 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 12 w Dębicy odbyła się XI Powiatowa Biesiada Literacka, pod hasłem: „Gdy mam wolny czas”. Biesiada Literacka, jest częścią tradycji miasta oraz szkoły od 2001 roku.Tegoroczne spotkanie zostało objęte patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie, Burmistrza Miasta Dębicy Pana Pawła Wolickiego, Dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy Pana Ireneusza Kozaka oraz Stowarzyszenia „Dom Europejski” działającego przy szkole.Biesiada Literacka miała charakter konkursu recytatorskiego dla uczniów klas 0 – III i konkursu poetyckiego dla uczniów klas IV – VI .W finale Biesiady wzięło udział 83 uczniów z 25 szkół spośród 67 szkół z Dębicy i z powiatu dębickiego. W przygotowania uczniów zaangażowanych było 61 nauczycieli. Występy uczniów w konkursie oceniało jury w składzie:Beata Cebula - przewodnicząca jury, Beata Pietraszewska, Agata Lig-Sarama, które wysłuchało recytacji wierszy w wykonaniu 42 uczniów. Wyłoniono najlepszych recytatorów w każdej z grup wiekowych.W kategorii klas zerowychzwyciężyła Weronika Chmura (SP w Woli Wielkiej)II miejsce zajęła Patrycja Bieszczad (SP nr12 w Dębicy)III miejsce zajęła Aleksandra Strzałka (SP w Górze Motycznej)W kategorii klas II miejsce zajęła Magdalena Mazur (SP w Pustyni)II miejsce zajął Filip Madej (SP w Woli Wielkiej)III miejsce zajął Wojciech Pytel (SP w Nagoszynie)wyróżniono ucznia Jakuba Nowackiego (SP nr 12 w Dębicy)W kategorii klas IIzwyciężyła Julia Nowak (SP w Pustyni)II miejsce zajął Michał Czerwiec (SP nr 8 w Dębicy)III miejsce zajął Michał Parat (SP w Dobrkowie)wyróżniono uczennicę Aleksandrę Wiazicką (SPnr 5 w Dębicy)W kategorii klas IIII miejsce zajęła Jagoda Misiewicz (SP nr 11 w Dębicy)II miejsce zajął Tomasz Starostka (SP nr 3 w Dębicy)III miejsce zajęła Katarzyna Wlezień (SP Chotowa)wyróżniono uczennicę Andżelikę Zagórską (SP w Górze Motycznej) oraz Klaudię Szypułkę (SP Łęki Górne)Wśród młodych twórców poezji z klas IV–VI nagrodzono autorów najciekawszych wierszy.W tej kategorii zwyciężył Bartosz Gac ze Szkoły Podstawowej w Łękach GórnychII miejsce zajęła Aleksandra Nowacka ze Szkoły Podstawowej nr 12 w DębicyIII miejsce zajął Sebastian Rynkar ze Szkoły Podstawowej w Pilźniewyróżniono 2 wiersze- Magdaleny Ziajor z SP nr 8 w Dębicy oraz Amandy Hebdy z SP nr 11 w Dębicy.W Biesiadzie uczestniczyli: Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Pan Ireneusz Kozak, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy Pani Elżbieta Kęsik, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Katarzyna Rostowska-Machnik oraz zaproszeni goście. Dyrektor szkoły Grażyna Tomaszewska podziękowała uczniom -recytatorom i poetom, ich nauczycielom, jury oraz wszystkim osobom ,dzięki którym to spotkanie mogło się odbyć w takiej formie.Podczas spotkania uczestnicy konkursu oraz zaproszeni goście obejrzeli spektakl pt. „Wiosna radosna” przygotowany przez uczniów klasy I A pod kierunkiem Pani Anny Chruściel i Pana Grzegorza Tomaszewskiego.
PASOWANIE
Ślubuję być pilnym uczniem!
27 października dwadzieścia trzy dziewczynki i dwudziestu dwóch chłopców zostało
pasowanych na uczennice i uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Dębicy. Było to wielkie święto
nie tylko dla pierwszoklasistów, ale także ich rodziców i społeczności szkolnej. Wszyscy zdali
pierwszy egzamin wyśmienicie. Po pasowaniu, którego dokonała pani Grażyna Tomaszewska-
dyrektor szkoły, uczennice i uczniowie przedstawili program artystyczny. Wszyscy mali artyści z
wielkim zaangażowaniem i skupieniem zaprezentowali swoje umiejętności przed publicznością.
,,Ślubowali swojej szkole, mamom, pani, że będą solidnymi, pilnymi uczniami”
Na zakończeni otrzymali swój pierwszy ważny dokument- legitymacje uczniowskie i rożki
obfitości z życzeniami sukcesów na trudnej drodze obowiązków szkolnych. Część artystyczną
przygotowały p. Alina Kudra i Anna Chruściel, a część muzyczną p. Grzegorz Tomaszewski.Zobacz "Album foto"
OTRZĘSINY
Tradycją naszej szkoły jest „otrząsanie” uczniów klasy czwartej rozpoczynającej drugi etap
kształcenia.W dniu 25 listopada 2010 r. w naszej szkole można było usłyszeć z ust przewodniczącej szkoły
zaczepnie wypowiedziane słowa: „Otrzęsiny czas zacząć”. Właśnie w ten czwartkowy wieczór, my
uczniowie kl. czwartej musieliśmy udowodnić, że w pełni zasługujemy na to, aby zaliczyć nas do
starszej braci uczniowskiej.
I należy przyznać – poszło nam znakomicie! Zwycięsko przeszliśmy przez wszystkie próby.
Wykazaliśmy się wiedzą, pomysłowością, zaradnością, poczuciem humoru – cechami godnymi uczniów
klas starszych!
We wspólnej zabawie towarzyszyli nam zaproszeni goście: dyr. szkoły p. Grażyna Tomaszewska,
grono pedagogiczne, rodzice , przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie klas piątych i szóstej.
Zaprezentowaliśmy pełen humoru, a momentami wzruszających treści – program artystyczny
pt. „Żart szkolny”.
Występ przygotowaliśmy wspólnie pod opieką naszej wychowawczyni p. Anny Olechowskiej. Nad
oprawą muzyczną czuwał p. Grzegorz Tomaszewski, a o dekoracje zadbały p. Agnieszka Smolak i Monika
Badowska. Przedstawiliśmy pełne szkolnego humoru scenki teatralne, wiersze, krzyżówkę dla inteligentnych i ciekawy podział
nauczycieli na: Filozofów, Roentgenów, Pesymistów, Dociekliwych i Perfekcjonistów. Zabawę urozmaiciły
konkursy. Ochotnicy zmagali się z dziwnym torem przeszkód, przechodzili grupowe badanie słuchu
muzycznego oraz mieli mierzoną pojemność życiową swoich płuc. Oj działo się, działo, emocji nie
brakowało.
W drugiej części imprezy odbyło się wesołe ślubowanie. Zobowiązaliśmy się m.in. „Mózgów swych
używać śmiało, choćby nawet to bolało,(…) Uczyć się od rana do wieczora. I nie robić z siebie potwora”.
Wszystkie obietnice przekonały dyrekcję szkoły, która dokonała uroczystego „oczesania” i wręczyła
nam Legitymacje Wesołego Czwartoklasisty.
Po występie przyszedł czas na zasłużony relaks. Rodzice przygotowali pyszny poczęstunek.
A potem to już były andrzejkowe wróżby i dyskotekowe tańce… Pozostały także miłe
wspomnienia.ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2009/2010
1 września, już po raz dziesiąty w naszej szkole, powitaliśmy nowy rok szkolny.
O godzinie 8.00 w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona Msza Święta z intencji Rady Rodziców naszej szkoły o błogosławieństwo Boże dla księży naszej parafii, dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i wychowawców.
Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrała pani dyrektor Grażyna Tomaszewska, która z radością powitała swoich uczniów po dwumiesięcznym wypoczynku, życzyła im wielu sukcesów oraz zapoznała z organizacją roku szkolnego 2009/2010. Odczytała również list Burmistrza Miasta, pana Pawła Wolickiego, skierowany do rodziców dzieci sześcioletnich. Następnie głos zabrała pani Katarzyna Rostowska-Machnik, przewodnicząca Rady Rodziców, życząc uczniom dobrych wyników w rozpoczynającym się roku szkolnym.
Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu uczniów klas IV-VI. Był to krótki montaż słowno-muzyczny, w którym uczniowie wierszem i piosenką żegnali lato, a witali szkołę. Podsumowaniem uroczystości były słowa pani dyrektor: „Rok szkolny 2009/2010 uważam za rozpoczęty”.
Po tych słowach uczniowie rozeszli się do klas, by spotkać się ze swoimi wychowawcami.UROCZYSTOŚĆ 10-LECIA SP NR 12
16 września 2009 roku był dla nas dniem bardzo radosnym, uroczystym i długo wyczekiwanym. Razem z zaproszonymi gośćmi uczniowie, rodzice, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły świętowali 10 – lecie Szkoły Podstawowej nr 12 w Dębicy.
Uroczystość odbyła się w szkole, tego dnia pięknie i bogato przystrojonej. Korytarz zamienił się w aulę ze sceną, na której widniał napis JUŻ 10 LAT MINĘŁO. O godz. 11 wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn szkoły. Pani dyrektor Grażyna Tomaszewska bardzo serdecznie powitała wszystkich uczestniczących w przeżywanym jubileuszu. Szczególnie gorąco przywitała dostojnych gości, którzy uczynili nam honor i zechcieli wspólnie z nami przeżywać tę uroczystość. Razem z nami świętowali:
pan Kazimierz Moskal – Poseł na Sejm RP,
Burmistrz Miasta Dębica - pan Paweł Wolicki wraz z zastępcą panem Mariuszem Trojanem,
pani Wanda Ostafin - wizytator Kuratorium Oświaty,
pan generał Kazimierz Mazur - prezes Akcji Katolickiej,
pani Wanda Mazur z oddziału Caritas naszej parafii,
pani Małgorzata Dankowska - Sekretarz Miasta,
pan Ireneusz Kozak - Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty,
pan Andrzej Hochołowski - radny,
dyrektorzy szkół i przedszkoli,
członkowie oddziałów światowego związku żołnierzy AK,
rodzice i absolwenci,
sponsorzy i przyjaciele szkoły,
przedstawiciele prasy i telewizji.Po oficjalnym powitaniu gości, pani dyrektor, która prowadziła całą uroczystość, przedstawiła najważniejsze wydarzenia z historii szkoły, zaczynając od jej początków w latach 90. XX wieku do chwili obecnej, gdy możemy się uczyć i pracować w bardzo dobrych warunkach. Wspomniała o „Biesiadzie literackiej” i „Spotkaniach z Seniorami” – imprezach, które na stałe wpisały się w rytm życia szkoły. Poinformowała o certyfikatach nadanych szkole, grupach i kołach w niej działających. Przedstawiła osiągnięcia dydaktyczne uczniów, zajmowane wysokie miejsca w różnorodnych konkursach i sprawdzianie szóstoklasisty, z którego, szczególnie w ostatnich pięciu latach, uczniowie zdobywali bardzo wysokie wyniki (najwyższy - stanin 9 i bardzo wysoki –stanin 8). Pani dyrektor podkreśliła, że szkoła cieszy się bardzo dobrą opinią zarówno pod względem wychowawczym, jak i panującej w niej przyjaznej i twórczej atmosfery.
Następnie prowadząca uroczystość poprosiła pana burmistrza Pawła Wolickiego o wręczenie nagród uczniom, którzy zwyciężyli w Konkursie Wiedzy o Tadeuszu Borze Komorowskim – jednym z patronów naszej szkoły.
Kolejnym punktem uroczystości były przemówienia przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych. Głos zabrali pan burmistrz Paweł Wolicki, pan poseł Kazimierz Moskal, pani wizytator Wanda Ostafin, radny pan Andrzej Hochołowski oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Katarzyna Rostowska – Machnik.
Na ręce pani dyrektor goście składali gratulacje oraz życzenia kolejnych, równie pięknych jubileuszy. Burmistrz podczas swojego wystąpienia wręczył dyrektor szkoły tablicę z gratulacjami oraz dębickiego gryfa, a pani Wanda Ostafin w imieniu kuratora oświaty odczytała list gratulacyjny.
Po przemówieniach, pani dyrektor, w imieniu nauczycieli, rodziców i uczniów, serdecznie podziękowała gospodarzom naszego miasta i powiatu, władzom oświatowym i związkowym oraz wszystkim przyjaciołom szkoły za dotychczasową współpracę, za codzienną pomoc w rozwiązywaniu szkolnych spraw oraz za wysoką ocenę naszych wysiłków pedagogicznych. Symboliczny kwiatek, wręczony przez uczniów, był miłym dowodem wdzięczności.
W tej radosnej atmosferze rozpoczął się program artystyczny, którego scenariusz opracowała pani Anna Olechowska. Uczniowie klas IV – VI, przygotowani pod kierunkiem pani Anny Chruściel, zaprezentowali spektakl łączący elementy teatru, tańca, urozmaicony licznymi piosenkami. Dzieci w krótkich, pełnych humoru scenkach zaprezentowały swoją szkołę oraz, zmieniając ton na bardziej poważny, przedstawiły jej patrona. Mając za wzór żołnierzy Armii Krajowej, uczniowie obiecali pielęgnować i rozwijać postawy patriotyczne.
Zgromadzonych szczególnie zachwyciły zaprezentowane przez dzieci tańce, do których przygotowała ich pani A. Lig – Sarama oraz pieśni i piosenki patriotyczne, wybrane i przygotowane przez pana Grzegorza Tomaszewskiego, które zebrani śpiewali razem z dziećmi. Wyrazem uznania dla pracy dzieci i nauczycieli były otrzymane brawa.
Na zakończenie uroczystości przyszedł czas na wspólne, pamiątkowe zdjęcie, dokonanie wpisów w Księdze Pamiątkowej, oglądanie Kronik naszej szkoły. Wszyscy goście otrzymali również okolicznościowy numer naszej szkolnej gazetki „Na 5 Dwunastka”.
PROJEKT EDUKACYJNY "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"
Zakończył się I etap Projektu Edukacyjnego "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy".
Progran współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i realizowany będzie jeszcze przez kolejne dwa lata.
Głównym cecel projektu jest wdożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem ciekawych metod i treści nauczania. Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną, odbywać się będzie poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych, w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.
Podsumawanie I etapu Projektu odbyło się 17 XII 2009r podczas uroczystego pokazu efektów pracy uczniów kl.IIa.Zobacz "Album foto"
ZIMOWISKO
W pierwszym tygodniu ferii w Szkole Podstawowej nr 12 w Dębicy zorganizowano zimowisko. Zrealizowanie tego zadania było możliwe dzięki środkom finansowym z Urzędu Miasta w Dębicy. Uczniowie aktywnie i chętnie brali udział w zajęciach sportowych, plastycznych, teatralnych i grach zespołowych. Zorganizowano także zajęcia poza terenem szkoły, między innymi wyjazd do pobliskiej Głobikowej, gdzie uczniowie podczas kuligu mieli możliwość podziwiania fantastycznych krajobrazów w zimowej szacie.
Nawet podczas ferii znaleźli odrobinę czasu na naukę ,dlatego też podczas wycieczki do Tarnowa uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Okręgowym i Etnograficznym.
W ostatnim dniu zimowiska uczestnicy wykonali rzeźby ze śniegu.
Opiekunami byli nauczyciele : Anna Chruściel, Małgorzata Siemek, Grzegorz Tomaszewski
X POWIATOWA BIESIADA LITERACKA
22 kwietnia odbyła się X Powiatowa Biesiada Literacka, pod hasłem: „Najlepiej razem”. Spotkanie zostało objęte patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie i Dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy.Biesiada Literacka miała charakter konkursu recytatorskiego dla uczniów klas 0-III i konkursu poetyckiego dla uczniów klas IV – VI .
W finale Biesiady wzięło udział 75 uczniów z 17 szkół z Dębicy i z powiatu dębickiego. W przygotowania uczniów zaangażowanych było 43 nauczycieli. Występy uczniów w konkursie oceniało jury w składzie: Mirosław Struzik- przewodniczący jury, Lidia Kosiba i Agata Lig-Sarama, które wysłuchało recytacji wierszy w wykonaniu 31 uczniów. Wyłoniono najlepszych recytatorów w każdej z grup wiekowych.
W kategorii klas zerowych zwyciężył Dominik Wadas (SP nr 9), 2 miejsce zajęła Oliwia Pasieka (SP nr 8), 3 miejsce zajęła Patrycja Dereń (SP Łęki Dolne).
W kategorii klas I – 1 miejsce zajął Radosław Jezior (SP nr 8), 2 miejsce zajęła Laura Wiktor (SP nr 11), 3 miejsce zajęła Aleksandra Wiazicka (SP nr 5).
W kategorii klas II zwyciężył Mikołaj Szpak (SP Łęki Dolne), 2 miejsce zajęła Julia Koziańska (SP nr 12), 3 miejsce zajęła Paulina Szewc (SP nr 11).
W kategorii klas III – 1 miejsce zajął Mateusz Ciurkot (SP Nagoszyn), 2 miejsce zajął Ignacy Kamiński (SP nr 5),3 miejsce zajęła Hanna Bek (SP nr 9).
Wśród młodych twórców poezji z klas IV–VI nagrodzono autorów najciekawszych wierszy. W tej kategorii zwyciężyła Emanuella Przydział (SP nr11), II miejsce zajęła Wiktoria Kluz (SP w Nagoszynie), III miejsce zajął Piotr Zieliński (SP w Czarnej), wyróżniono wiersz Aleksandry Machnik (SP nr 12).
W Biesiadzie uczestniczyli: Sekretarz Miasta Dębicy - Małgorzata Dankowska, Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty - Ireneusz Kozak, Przewodnicząca Rady Rodziców oraz goście ze Lwowa : Dyrektor Szkoły Średniej nr 36 -Jurij Strilciw, z-ca dyrektora tejże szkoły – Ela Bobrowskaja oraz metodyk w Przedszkolu nr 69 -Olga Duch.
Dyrektor szkoły Grażyna Tomaszewska podziękowała uczniom - recytatorom i poetom oraz ich nauczycielom, jury oraz wszystkim osobom ,dzięki którym to spotkanie mogło się odbyć w takiej formie.
Podczas spotkania recytatorzy i zaproszeni goście obejrzeli spektakl pt.„Tajemnica pracowni naukowej” przygotowany przez szkolną grupę teatralno – muzyczną „Piegusy” pod kierunkiem Pani Anny Chruściel i Pana Grzegorza Tomaszewskiego.